![]() |
. |
Postanowiłem przybliżyć Wam kilka profesji związanych z zapachami i perfumami. Dziś zacznę od mało popularnego zawodu, jakim jest stylista zapachowy.
Na czym polega praca stylisty zapachowego?
W skrócie, praca stylisty polega na dobieraniu perfum. To oczywiście bardzo duże uproszczenie, ponieważ za dobór perfum odpowiadają też konsultantki w perfumeriach.
Stylista zapachowy jest z założenia zawodem bardziej luksusowym od konsultanta. Wiąże się to nie tylko ze znacznie większym kosztem wykonania usługi (o czym wspomnę później), ale również z wiedzą, doświadczeniem i - przede wszystkim - niezależnością, których oczekują najbardziej wymagający i świadomi klienci.
Nadrzędnym celem każdego stylisty jest takie zaprojektowanie garderoby zapachowej, aby realizowała ona wszystkie zamierzenia klienta. Miarą zadowolenia klientów jest procent powtórnych stylizacji. Osoba, której doradzimy słuszne perfumy, zazwyczaj wróci do nas przy innej okazji lub kiedy dana garderoba perfum jej się znudzi lub skończy. Dobry i doświadczony stylista zapachowy ma stałych klientów.
Podczas spotkań bardzo często są też poruszane kwestie ogólne dotyczące zapachów:
jak przechowywać perfumy,
jak testować zapachy i
jak analizować spis nut perfum.
![]() |
Kolekcja perfum |
Jak wygląda przeprowadzenie stylizacji zapachowej?
To temat rzeka. Istnieje wiele różnych szkół i opinii na temat tego, jak dobierać ludziom perfumy. Być może wynika to z tego, że stylistów zapachowych jest na świecie znacznie mniej niż perfumiarzy. Każdy z nich opracowuje najczęściej własny, autorski system dobieranie perfum, który nie ma jednak nic wspólnego z tym, jak perfumy są dobierane przez konsultantów w perfumeriach.
Trzeba również pamiętać, że stylista zapachowy nie może bazować na jednej określonej "metodzie dobieranie perfum". W swojej pracy trafia bowiem na tak różne osoby, że musi elastycznie podchodzić do kwestii doboru zapachów. Żeby nie być gołosłownym przytoczę kilka przykładów.
Typy klientów
Kiedy klient poszukuje tylko jednego zapachu, to uwaga stylisty powinna się skupić na jego oczekiwaniach, aromatach z życia, które lubi i którymi chciałby pachnieć. W tym wypadku mniejszy sens ma analiza składników, a znacznie większą uwagę powinno się skupić na całych rodzinach zapachowych, które mogą pomóc w dobraniu odpowiedniego zapachu.
Zupełnie inaczej sprawa się ma, kiedy klient jest bardziej świadomy i chce zmodyfikować swoją istniejącą kolekcję perfum. Wtedy każdy niuans jest istotny w wyborze perfum. Dodatkowa ilość lawendy lub labdanum w sercu kadzidlanych perfum może sprawić, że zapach będzie się podobał lub nie spełni oczekiwań drugiej osoby. W takim wypadku stylista mniej bazuje na emocjach, uczuciach i ogólnym wizerunku, więcej zaś na składzie perfum i drobnych różnicach w brzmieniu danych kompozycji.
Bardzo często jest tak, że stylista musi "przewidywać" pewne zachowania swojego klienta. Kiedy z jednej strony pada sformułowania: "Lubię zapachy waniliowe, nieco spożywcze i słodkie", jedną z propozycji mogą być perfumy
Avon Extraordinary - wspaniały, niszowy wręcz zapach kobiecej czekolady. Na podstawie rozmowy z klientem, stylista musi jednak ocenić, czy prezentowanie perfum tak niskiej marki nie będzie obraźliwe lub krępujące. To jest akurat przykład z życia.
Klienci stylistów zapachowych to zawsze osoby bardzo zamożne i obowiązkiem stylisty jest zapewnienie komfortu podczas całego procesu stylizacji. Jeśli zostanie zauważone, że odbiorca usługi chce poruszać się wyłącznie po markach niszowych lub luksusowych, to nie można na siłę przekonywać do innych zapachów (nawet jeśli sam ich aromat mógłby spełnić olfaktoryczne oczekiwania).
Ile czasu trwa stylizacja zapachowa i jak często się ją wykonuje?
Czasami wystarczy jedno spotkanie, które trwa 30-60 minut. Innym razem jest to kilka spotkań. Zazwyczaj są to spotkania przy kawie/herbacie, ale czasami konieczne jest odwiedzenie perfumerii. Są klienci, którzy życzą sobie comiesięcznych konsultacji kolekcji lub tacy, którzy codziennie rano konsultują ze stylistą, jakie perfumy tego dnia założyć, aby osiągnąć konkretny efekt.
![]() |
Testowanie perfum |
Jakie cechy musi mieć stylista zapachowy?
Przede wszystkim musi posiadać rozwinięte zdolności interpersonalne. Bez tego ani rusz. Ważna jest umiejętność adaptacji do każdego typu ludzi, jakich spotyka w swojej pracy.
Poza tym dobry stylista zapachowy powinien wykazywać się ponadprzeciętną znajomością perfum, która obejmuje wszystkie segmenty rynku i pozycje niedostępne w Polsce. Wskazana jest wiedza teoretyczna na temat perfum. Dobrze, jeśli może pochwalić się merytorycznymi osiągnięciami w dziedzinie perfumerii, kosmetyki itp.
Dlaczego stawiam zdolności interpersonalne wyżej od wiedzy i znajomości perfum?
To proste. Osoba, która ma nawet olbrzymią ekspercką wiedzę, a nie ma łatwości w relacjach z innymi ludźmi, nigdy nie będzie dobrym stylistą zapachowym. Na odwrót jest to możliwe. Znam przypadek (z Rosji), kiedy osoba z niemal zerową wiedzą doradzała ludziom perfumy mając przy tym niebywale dobry charakter (otwartość, elokwencja, wyrozumiałość...). Co ciekawe, ludzie Ci podczas pierwszych stylizacji byli całkiem zadowolenie i dopiero po dłuższym kontakcie zauważyli, że coś jest nie tak...
Ile zarabia stylista?
To trudne pytanie. Zarobki zależą od klasy stylisty zapachowego. Początkujący i Ci, którzy uczyli się "fachu" sami zarabiając około 50 - 100 euro i dolarów za godzinę. W Polsce kwoty dla początkujących są zbliżone i wynoszą około 50-100 złotych za godzinę.
Bardziej doświadczeni styliści w Polsce oferują swoje usługi za 200-300 złotych za godzinę. We Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych zarobki sięgają nawet 2000-3000 złotych za godzinę (w przeliczeniu). Najwyższa stawka godzinowa osiągnięta w Polsce, o której wiem, nawiązuje do standardów zachodnich.
Najwięcej jednak zarabiają tacy ludzie w Japonii i Chinach. Tam stawki, w przeliczeniu na złotówki, dochodzą do pułapu 5000 złotych za godzinę (choć zazwyczaj są nieco skromniejsze). Co ciekawe, rynek stylistów zapachowych nie istnieje praktycznie w Ameryce Południowej, Indiach, krajach arabskich i Afryce. Przynajmniej wedle mojej wiedzy.
Zaznaczam jednak, że powyższe kwoty NIE uwzględniają kosztów. A tych może być całkiem sporo:
- wynajęcie miejsca, w którym przeprowadza się stylizacje
- koszty czystych składników, akordów, perfum do prezentacji
- koszty usług dodatkowych (obiad, rachunki telefoniczne, taksówki, czasami konsultacje innych specjalistów) i in.
- koszt przygotowanie zestawu próbek (przy okazji przypominam,
jak korzystamy z próbek i miniatur)
Stylista zapachowy NIE kupuje gotowych perfum klientowi, chyba że sobie tego zażyczy i przeznaczy na to dodatkowy budżet.
Podsumowanie
Wpis jest lakoniczny, ale wiem, że osoby pracujące w roli stylistów zapachowych z innych krajów chętnie dzielą się wiedzą na ten temat. Zawód ten narodził się w miarę niedawno i podlega jeszcze kształtowaniu, ustalaniu standardów i norm. Z tego względu każdy może spróbować w nim sił, chociaż zaznaczam, że jest to praca męcząca i na pewno nie tak obleczona w blichtr jak mogłoby się wydawać.
![]() |
Dior Les Extraits |